5 rad, jak ušetřit za energii

03-08-18

Úspory energií nemusí být drahou investicí. Mnohdy stačí jen změnit zvyky a chování zaměstnanců, vyměnit nebo vyhodit staré spotřebiče. I drobné změny přinesou zajímavé úspory.

1.    Klimatizace a vytápění

Věděli jste, že klimatizace a vzduchotechnika není to samé? Vzduchotechnika přivádí čerstvý vzduch do budovy, zatímco klimatizace pouze ochlazuje vzduch v místnosti. Pro optimální chod klimatizace je důležité, aby nebyla otevřená okna, protože pak se dovnitř dostává horký letní vzduch z venku. Pokud nemáte vzduchotechniku nebo vám její výkon nestačí, můžete jednou za 1-2 hodiny udělat průvan a místnost na 5 minut vyvětrat. Jinak ale nechávejte všechna okna i dveře do místností zavřené.

Stejné pravidlo platí i v zimě při vytápění. Radiátory jsou většinou umístěny po okny, takže otevřeným oknem „na ventilačku“ všechno teplo uniká ven. Místnost je pak díky komínovému efektu obtížné vytopit. Větrejte pouze nárazově, intenzivně a krátkodobě. Naakumulované teplo zůstane ve stěnách a nábytku, ale v místnosti se vymění vzduch.

Nejlepší je maximálně omezit lidský faktor v regulaci vytápění. Pokud si každý zaměstnanec reguluje svůj radiátor nebo klimatizaci, dochází k nerovnoměrnému vytápění i chlazení objektu. Mimo pracovní dobu a o víkendech nastavte regulaci na útlumový režim.

2.    Osvětlení

Obyčejná žárovka přemění na světlo jen 5 % elektrické energie, zbytek vyzáří jako ztrátové teplo. Životnost žárovky je zhruba jeden rok, zářivkové trubice a kompaktní zářivky vydrží 3–7 let. Oproti tomu svítidla s LED mají životnost i 20 let! Navíc mají až desetkrát nižší spotřebu oproti obyčejným žárovkám. Vydrží i časté spínání na chodbách a toaletách.

Ceny LED žárovek neustále klesají a jejich návratnost se počítá v řádu měsíců. Výměnu osvětlení můžete realizovat postupně. Začněte tam, kde stačí vyšroubovat starou žárovku a vyměnit ji za LED žárovku. To lze u většiny stropních a nástěnných svítidel, ale i otevřených lustrů, do kterých se hodí LED s retro designem. U bodových svítidel si dejte pozor na napětí a patici původních bodovek.

Pokud se chystáte do větší rekonstrukce, můžete zakoupit celá svítidla. V kancelářích vyzkoušejte podhledové LED čtverce, které mají stejný rozměr jako sádrokartonové podhledy. Vytvoříte tím nenápadnou „šachovnici“ se zapuštěnými svítidly. Osvětlení je vhodné řídit pomocí časových plánů, kdy se mimo pracovní dobu vypnou všechna svítidla. Na chodbách a toaletách použijte pohybová čidla s časováním.

 

3.    Chladničky, mrazničky nebo automaty na nápoje jsou nenápadným žroutem energií

 

Máte v prací automat na kávu, cukrovinky nebo nápoje? Že jste ho dostali od distributora zdarma nebo za drobný pronájem? Kupte si zásuvkový měřič spotřeby a na 24 hodin do něj automat připojte. Podobně můžete změřit i všechny chladničky a mrazničky v kuchyňce. Budete překvapeni, kolik toho může nápojový automat nebo chladnička za den spotřebovat. Sami si vyhodnotíte, jestli se vám takový automat vyplatí. Pokud má chladnička vysokou spotřebu, což znamená víc jak 0,5–1 kWh / 24 h (dle velikosti lednice), vyměňte jí.

 

4.    Stand-by spotřeba

 

Neviditelným žroutem energií jsou spotřebiče v režimu stand-by. Zamyslete se, kolik spotřebičů u vás ve firmě je neustále zapnuto v tomto režimu. Jednotlivý počítač vytvoří spotřebu v řádu wattů, ale celá open office kancelář už se v roční spotřebě značně promítne. Nastavte proto jasná pravidla vypínání monitorů, periferií a elektroniky, která nemusí být neustále zapnuta.

 

5.    Léto je ideální čas pro zateplení budovy a výměnu oken

 

Hezké počasí a dovolenkový provoz je ideálním časem pro rozsáhlejší rekonstrukci. Výměna starých oken může uspořit 15–20 % energie na vytápění. Jak dobře okna izolují vám napoví součinitel prostupu tepla UW. Zatímco u starých oken se UWpohybuje kolem 5 W/m2K, nová okna mají hodnotu 1,7 W/m2K a méně. Podobně se vyhodnocuje i tepelná propustnost pláště a střechy objektu. Pamatujte na to, že teplo, kterým budovu vytápíte je úměrné tepelným ztrátám budovy! Připravte se na nadcházející zimu včas a ušetřete i desítky tisíc za energie pro vytápění.

Kontakt...